Jakie są koszty budowy nowego domu ?

Etapy budowy domu

Budowa domu to potężna inwestycja. Wiele osób nie znających się na tym, korzysta z przedsiębiorstw sporządzających gotowe kosztorysy. Inni decydują się na samodzielne zamawianie materiałów oraz wynajmowanie ekip. Etapy budowania domu możemy podzielić na ,,pod klucz” oraz surowy stan. W przypadku wykończenia pod klucz w grę wchodzi doprowadzenie powierzchni do stanu użytkowego. Natomiast na stan surowy składa się fundament, ściany, dach, drzwi oraz okna. Stanowi to około 60-70% kosztów całkowitych.

 

Koszty budowy domu

Projekt domu powinien być dostosowany do potrzeb klienta. Jednocześnie nie przekraczając jego budżetu. Największy wpływ na kształtowanie się kosztów ma bryła budynku. Składają się na nią obrys budynku , wielkość powierzchni fundamentów oraz konstrukcja dachu. Specjaliści z branży budowlanej szacują, że koszt doprowadzenia budynku do stanu ,,pod klucz” to od 2 600 zł do 3 200 zł za metr kwadratowy. Koszty warunkuje poziom skomplikowania obrysu budynku oraz styl więźby dachowej.

Koszty całkowite jakie będziemy zmuszeni pokryć w procesie budowy są uwarunkowane kilkoma czynnikami. Składają się na nie między innymi region Polski w jakim budujemy dom. Koszty materiałów budowlanych czy ekip będą wyższe w bardziej rozwiniętych regionach. Dom możemy wybudować na dwa sposoby. Powierzając organizację wszystkiego firmie budowlanej lub działając na własną rękę. Druga opcja pozwala na zakup najtańszych materiałów oraz wynajem tanich firm wykonawczych. Może się to jednak drastycznie odbić na jakości budynku.

Autor

  • Sporej sławy doradczyni i trenerka. Często tworzy strony internetowe poświęcone poradom powiązanymi z różnymi sferami życia. Jej sposób na codzienne obowiązki to dobre organizacja pracy. Często jeździ rowerem lub biega.

2 Replies to “Jakie są koszty budowy nowego domu ?”

  1. Budując dom trzeba mieć albo dużo czasu i robić to w miarę tanio latami, albo zasobny portfel i zlecać wszystko profesjonalistą.

  2. Rozpocząłem właśnie budowę domu, mam stan surowy otwarty, już teraz wiem, że nie zmieszczę się w zakładanym budżecie.

Comments are closed.